Kaip prieš žiemos šalčius paruošti židinį, krosnelę ar dūmtraukį

Namu guru

Artėja didieji žiemos šalčiai. Jų metu jums tikriausiai norėsis jaukiai sušilti prie savo židinio. Jei norite džiaugtis šiltu švytėjimu švenčių dienomis, geriausia jau dabar išvalyti savo dūmtraukį, krosnelę ir židinį. Bent kartą per sezoną turėtumėte atlikti itin atsakingą jų valymą: nepatikrinti ir nešvarūs dūmtraukiai yra vienas iš pagrindinių gaisrų gyvenamuosiuose mūsų tautiečių namuose šaltinių. Norėdami padidinti savo namų saugumą bei patogumą kiekvienam jų gyventojui ar svečiui, prieš pradėdami jais naudotis, gerai išvalykite savo dūmtraukį, krosnelę ir židinį.

Dūmtraukio valymas

Svarbu suprasti, kad tai nėra projektas „pasidaryk pats“. Norint išvalyti dūmtraukį, būtina užpilti ant stogo. Be to, jums tektų valyti pelenų ir suodžių nuosėdas, vadinamas kreozotu, kurios gali sudirginti odą bei akis, todėl dirbant būtina naudoti tinkamas kaukes. Be to, kiekvienas dūmtraukis yra šiek tiek kitoks. Dėl šios priežasties norint rasti problemines sritis, reikia specialių žinių. (Atminkite, kad jei dūmtraukis nėra tinkamai išvalytas ir patikrintas, užsikimšęs arba pažeistas jis gali sukelti gaisrą.)

Prieš pradėdami intensyvų dūmtraukio valymą, specialistai patikrina sieną, plytas ir sklendę bei įvertina tiek dūmtraukio vidų, tiek išorę dėl įtrūkimų. Šis įprastas patikrinimas yra svarbus, nes pažeistas dūmtraukis gali kelti dar daugiau problemų nei purvinas. Namų guru specialistai siūlo valymo paslaugos kaina kiekvienam prieinamą.

Kaip dažnai reikėtų kreiptis į Namų guru specialistus dėl dūmtraukio valymo? Tai priklauso nuo keleto dalykų, įskaitant naudojimo dažnumą ir deginamos medienos rūšį. Vis dėlto išvalyti dūmtraukį būtina bent kartą per metus, arba kai jo viduje susidaro maždaug 65 mm storio kreozoto sluoksnis.

Krosnelės valymas

Dažniausiai krosnelę galite išvalyti patys, nes dėl nešvarumų ji neveikia taip efektyviai kaip galėtų.

Krosnelės dūmtraukio valymui vieną kartą per sezoną gali prireikti specialisto įsikišimo, nes ir šiam darbui atlikti būtina pakilti ant stogo. Tačiau toks dūmtraukis kiek paprastesnis nei įprastas mūrinis kaminas. Todėl jei nusprendėte viską atlikti patys, tiesiog įsitikinkite, kad ėmėtės tinkamų atsargumo priemonių ir pasirūpinote reikiama apsaugine įrangą (pvz.: pirštinėmis, akiniais ir kauke). Viršuje esančiam kreozotui pašalinti pasitelkite glaistytuvą, o likusią dūmtraukio dalį išvalykite specialiu kamino valymo šepečiu. Susidaręs kreozotas įkris į krosnelę ir vėliau galėsite jį pašalinti.

Pačios krosnelės valymo paslaptis – leisti tiek jai pačai, tiek jos turiniui visiškai atvėsti, kad palietus viskas būtų šalta ir viduje nebūtų likusių žarijų. (Jei norite būti visiškai tuo tikras, šiek tiek pabraukite pelenus, kad įsitikintumėte, jog tarp jų nėra likę jokių žarijų.)

  • Pelenų šalinimas: Šalia krosneles patieskite audinį ir būtinai naudokite metalinį, o ne plastikinį indą pelenams supilti. Jis privalo turėti dangtį, kad bet kokios likusios žarijos galutinai susmilktų. Supilkite pelenus į indą, jį uždarykite ir prieš juos išmesdami, palikite ten 48 valandoms. Kartais tokiose krosnelėse būna įmontuotas pelenų padėklas: tokiu atveju būtinai jį patikrinkite.
  • Stiklo valymas: Galite pasinaudoti šia slapta gudrybe: sušlapinkite laikraštį ir įmerkite jį į baltos spalvos pelenus. Tokiuose pelenuose yra kalcio karbonato, kuris yra silpnai šveičianti medžiaga, todėl ji gali būti naudojama valymui. Paimkite drėgną pelenais padengtą laikraštį ir patrinkite juo savo krosnelės stiklą. Tada nuvalykite pelenų perteklių švariu, minkštu rankšluosčiu.
  • Išsiurbkite vidų: Naudodamiesi specialiu siurbliu, galite išsiurbti krosnelės viduje susikaupusias šiukšles. Taip pat patikrinkite ir sklendę (kuri yra krosnelės galinėje viršutinėje dalyje).
  • Išvalykite krosnelės išorę: Jei jūsų krosnelė keraminė, naudodami acto, vandens ir muilo mišinį, išvalykite jos išorę. Jei ji pagaminta iš ketaus, nenaudokite šio tirpalo: vietoje to, į pagalbą pasitelkite standų šepetį ir dulkių siurblį.

Židinio valymas

Jūsų židinio valymas – tai paprasčiausias dalykas, kurį galite atlikti ir patys. Jis užtikrina efektyvesnį bei saugesnį jūsų židinio veikimą. Vis dėlto rekomenduotina naudoti gumines pirštines, veido kaukę bei akinius, kad kreozotas nedirgintų jūsų odos ar akių.

  • Saugus pelenų šalinimas: Valydami židinį, naudokitės dalimi tų pačių patarimų, kaip ir krosnelės atveju. Įsitikinkite, kad pelenuose nėra žarijų ir kad jie nėra karšti, tada surinkite juos į metalinę dėžę su dangčiu ir palikite ten 48 valandoms, prieš juos išmesdami. Būtinai nušluostykite židinio sieneles ir, naudodamiesi specialiu siurbliu, pašalinkite nuosėdas iš jo kampų bei sunkiai prieinamų vietų.
  • Išvalykite groteles: Išimkite ir nušveiskite groteles vieliniu šepečiu. Šis paprastas veiksmas pašalins didžiają apnašų dalį.
  • Išvalykite dureles: Jei jūsų židinyje yra stiklo durelės, galite naudoti tą pačią aukščiau nurodytą techniką: valymui pasitelkite drėgną skudurėlį ir baltos spalvos pelenus, o tada pašalinkite jų perteklių. Taip pat galima naudoti acto, vandens ir amoniako tirpalą, bet ir pelenai yra puiki valymo priemonė.
  • Išvalykite išorę: Ugniai atsparioms išorinėms židinio dalims valyti pasigaminkite priemonę iš vienodu santykiu sumaišyto indų ploviklio ir druskos. Šia priemone padenkite išorines židinio dalis ir palikite 10 ar 15 minučių. Tada nuvalykite vieliniu šepečiu.

Nepaisant visų skirtingų valymo patarimų, pats geriausias yra naudoti tinkamos rūšies medieną. Nedeginkite pilnai neišdžiūvusių šlapių malkų, slėgiu ar cheminėmis medžiagomis apdorotos medienos arba drožlių plokščių. Vienintelė išeitis yra sausų natūralių malkų naudojimas. Jis dažnai lemia plonesnio kreozoto sluoksnio susidarymą.